podcasty
poświęcone tematyce kształcenia i zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu
Wykształceni autyści są jak Dywizjon 303, bardzo wiele robią dla wielu, choć jest ich niewielu. A świat na nich patrzy
Projekt “Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” realizowany w ramach ministerialnego programu „Nauka dla społeczeństwa” powoli dobiega końca. O tym, jakie cele już udało się zrealizować i co jeszcze przed nami, o szkoleniu asystentów wykształconych autystów, o docieraniu do przedsiębiorców, zaangażowaniu państwa i planach na przyszłość – mówią kierownik projektu prof….
Joanna Grochowska: Nie ma tak, że z autyzmu można wyleczyć, ale dzięki terapii, wsparciu otoczenia, objawy autyzmu nie muszą być ani mocno nasilone, ani tak bardzo uciążliwe
O tym, czym jest spektrum autyzmu, o pięciu czerwonych flagach -czyli pierwszych sygnałach, które mogą niepokoić rodziców, o tym, jaka jest codzienność osoby w spectrum autyzmu, jak wspiera i pomaga autystom oraz ich najbliższym Fundacja SYNAPSIS oraz o tym, dlaczego coraz częściej do diagnozy trafiają nastolatki i osoby dorosłe – mówi Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji…
Izabela Kocyłak – Osoby w spektrum autyzmu mogą pracować, ale bardzo ważna jest otwartość
O tym co zyskują pracodawcy zatrudniający osoby w spectrum autyzmu, dlaczego tak ważne są indywidualne podejście, uważność i otwartość, jak ułatwić osobie w spectrum funkcjonowanie w miejscu pracy, jak mogą ją wspierać współpracownicy i dlaczego neuroróżnorodne zespoły są bardziej efektywne – mówi Izabela Kocyłak, pedagożka, trenerka pracy i terapeutka z fundacji SYNAPSIS w rozmowie pt….
Podcast z Wiktorią Sadlej i Mateuszem Bańkowskim – Spektrum autyzmu jest wyjaśnieniem, a nie wymówką
O szkoleniu dla asystentów wykształconych autystów, o teorii i praktyce, o spotkaniach z doktorem Maciejem Oksztulskim, o codzienności i chwilach wyjątkowych, o zdobytych doświadczeniach, a także o tym, jakie cechy powinien posiadać asystent opowiadają Wiktoria Sadlej i Mateusz Bańkowski, studenci psychologii i uczestnicy szkolenia prowadzonego w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek…
Podcast z dr Patrycją Goryń – Dostępność to proces, który tworzą ludzie
O tym, czym jest asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami, o doktorze Macieju Oksztulskim – wykształconym autyście, który przecierał szlaki, o uczelni dostępnej, o rynku pracy, o lękach i oswajaniu się z nieznanym oraz o postępie technologicznym, który może realnie wesprzeć osoby ze szczególnymi potrzebami – mówi dr Patrycja Goryń, szefowa Działu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowie pt. „Dostępność to proces, który tworzą ludzie”.
Podcast z Petrosem Psyllosem – Człowiek i nowoczesne technologie. Są naszym sprzymierzeńcem, a może zagrożeniem?
O tym, jak nowoczesne technologie mogą wspierać osoby z niepełnosprawnościami, w tym wykształconych autystów, co to są okulary VR, czy dalszy rozwój technologiczny jest dla człowieka szansą, czy jednak zagrożeniem, jak może wyglądać świat za kilkadziesiąt lat i dlaczego warto być na bieżąco z technologicznymi zmianami – mówi Petros Psyllos, innowator, programista i elektronik w rozmowie pt. Człowiek i nowoczesne technologie. Są naszym sprzymierzeńcem, a może zagrożeniem?
Podcast z Danutą Oksztulską – Są chwile piękne, są chwile trudne, ale nigdy nie wolno się poddawać
O tym, czy łatwo jest łączyć rolę mamy z rolą asystentki wykształconego i niemówiącego autysty, o edukacji i intensywnym rozwoju naukowym syna – doktora Macieja Oksztulskiego, o asystentach autystów, o roli mediów oraz o tym, że każdy jest niepowtarzalną osobą i warto otwierać się na wsparcie – mówi Danuta Oksztulska.
Podcast z dr Anną Drabarz – Większa elastyczność, mniejsza segregacja, czyli przyjazny rynek pracy. Dla każdego.
O osobach z niepełnosprawnościami na rynku pracy, o obawach pracodawców i rozwiązaniach systemowych, które nie zawsze są skuteczne i o tym, co powinno się zmienić – mówi w rozmowie pt „Większa elastyczność, mniejsza segregacja, czyli przyjazny rynek pracy. Dla każdego” dr Anna Drabarz, przedstawicielka Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
Podcast z dr. Maciejem Oksztulskim – Autysta o… i na rynku pracy.
Jestem doktorem prawa niemówiącą osobą ze spektrum autyzmu, znam w mniejszym lub większym stopniu wiele języków (rozumiem co inni mówią). Posiadam pamięć fotograficzną, potrafię wyciągać logiczne wnioski, lecz nie posiadam mowy czynnej. Moja komunikacja jest bardzo ograniczona, zamknięty jestem we własnym ciele.
Podcast z prof. Maciejem Perkowskim – Róbmy swoje… wspólnie, czyli pomagając autyście–pomagasz też sobie.
O głównych celach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”, o spotkaniu i współpracy z dr. Maciejem Oksztulskim – pierwszym niemówiącym autystą, który obronił rozprawę doktorską, a także o pokonywaniu barier, o asystentach i obawach pracodawców…