Podcast z dr Patrycją Goryń – Dostępność to proces, który tworzą ludzie

O tym, czym jest asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami, o doktorze Macieju Oksztulskim – wykształconym autyście, który przecierał szlaki, o uczelni dostępnej, o rynku pracy, o lękach i oswajaniu się z nieznanym oraz o postępie technologicznym, który może realnie wesprzeć osoby ze szczególnymi potrzebami – mówi dr Patrycja Goryń, szefowa Działu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowie pt. „Dostępność to proces, który tworzą ludzie”.

Zapraszamy do słuchania!

Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja osób z jakąkolwiek niepełnosprawnością na rynku pracy była niesamowicie trudna. W polskim społeczeństwie, nie tylko zresztą w polskim, obowiązywała masa stereotypów, przekłamań na temat funkcjonowania różnych niepełnosprawności, a boimy się nieznanego. (…) Dlatego wszelkie kampanie społeczne, samoorzecznictwo Macieja, propagowanie sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy jest niesamowicie ważne, bo pozwala oswoić to, co nieznane – podkreśla dr Patrycja Goryń.

Dodaje, że przez cały czas była zaangażowana w proces studiowania dr. Macieja Oksztulskiego, pierwszego niemówiącego w Polsce autysty, który obronił rozprawę doktorską. A stało się to na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

– Powiem szczerze, dla mnie to nie było zaskoczenie. To było oczywiste, że Maciej się obroni. Przecież on napisał super pracę, miał pozytywne recenzje. My musieliśmy tylko administracyjnie dopasować wymogi do naszych możliwości i potrzeb Macieja, znaleźć ten złoty środek – wspomina dr Patrycja Goryń.