Podcast z Wiktorią Sadlej i Mateuszem Bańkowskim – Spektrum autyzmu jest wyjaśnieniem, a nie wymówką

O szkoleniu dla asystentów wykształconych autystów, o teorii i praktyce, o spotkaniach z doktorem Maciejem Oksztulskim, o codzienności i chwilach wyjątkowych, o zdobytych doświadczeniach, a także o tym, jakie cechy powinien posiadać asystent opowiadają Wiktoria Sadlej i Mateusz Bańkowski, studenci psychologii i uczestnicy szkolenia prowadzonego w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”.

Zapraszamy do słuchania!

– Myślę, że asystent wykształconego autysty przede wszystkim powinien mieć dużą dozę empatii, powinien kierować się taką chęcią pomocy dla drugiego człowieka. (…) Niezmiernie ważna, jest też elastyczność na zmiany, bo jednak czasem coś nie zadziała i my musimy szybko, kreatywnie wymyślić, co teraz zrobić – opowiada Wiktoria Sadlej.

– To co jest najważniejsze, wydaje mi się, to cierpliwość i wyrozumiałość zarówno do drugiej osoby i jak i do samego siebie. Bo nie oszukujmy się, jest to jednak trudne, żeby asystować zawsze na 100 % – dodaje Mateusz Bańkowski.