Ważniejsze informacje bieżące

Przeczytaj jakie działania realizujemy

zakończenie
Ważniejsze informacje bieżące

Zakończenie działań projektowych

Szanowni Państwo, z dumą informujemy, że projekt „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” zakończył się w dniu 30 września 2024 r. Na stronie autyscinarynkupracy.edu.pl i poszczególnych jej zakładkach znajdziecie Państwo uzyskany dorobek naukowy i popularyzatorski. Dane informacyjne (w tym zwłaszcza biogramy) zachowały aktualność na dzień 30.09.2024 r., toteż prosimy o odpowiednią…

grafika zdjęcie Asystentów
Konferencje popularyzatorskie|Ważniejsze informacje bieżące

Projekt „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” podsumowany

11 osób gotowych do asystowania wykształconym autystom w podejmowaniu i realizowaniu wyzwań zawodowych – to jeden z efektów projektu zrealizowanego przez Fundację Prawo i Partnerstwo. We wtorek (17.09.2024) w auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca inicjatywę. Spotkaniu towarzyszył pokaz filmu „Śubuk” zainspirowanego historiami osób ze spektrum autyzmu, w tym…

zaproszenie na konferencję
Ważniejsze informacje bieżące

Konferencja podsumowująca projekt – 17 września 2024

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić na konferencję podsumowującą projekt „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”, realizowany w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”, która odbędzie się 17 września 2024 r., w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20, bud. C). Podczas konferencji zostaną przedstawione najważniejsze…

Prof. Maciej Perkowski
podcasty

Wykształceni autyści są jak Dywizjon 303, bardzo wiele robią dla wielu, choć jest ich niewielu. A świat na nich patrzy

Projekt “Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” realizowany w ramach ministerialnego programu „Nauka dla społeczeństwa” powoli dobiega końca. O tym, jakie cele już udało się zrealizować i co jeszcze przed nami, o szkoleniu asystentów wykształconych autystów, o docieraniu do przedsiębiorców, zaangażowaniu państwa i planach na przyszłość – mówią kierownik projektu prof….

dr Oksztulski
Ważniejsze informacje bieżące

Konferencja „Osoba z ASD w społeczeństwie poznać – rozumieć – wspierać” – Toruń, 20.06.2024 r.

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Toruniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się konferencja popularnonaukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie poznać – rozumieć – wspierać”, zorganizowana przez AUTYZM POLSKA – Fundację Pomocy Osobom Autystycznym. Celem konferencji było m.in.: zwrócenie uwagi na pilną potrzebę rozwiązania problemu opieki nad dorosłymi osobami w spektrum autyzmu. Głównym…

Joanna Grochowska
podcasty

Joanna Grochowska: Nie ma tak, że z autyzmu można wyleczyć, ale dzięki terapii, wsparciu otoczenia, objawy autyzmu nie muszą być ani mocno nasilone, ani tak bardzo uciążliwe

O tym, czym jest spektrum autyzmu, o pięciu czerwonych flagach -czyli pierwszych sygnałach, które mogą niepokoić rodziców,  o tym, jaka jest codzienność osoby w spectrum autyzmu, jak wspiera i pomaga autystom oraz ich najbliższym Fundacja SYNAPSIS oraz o tym, dlaczego coraz częściej do diagnozy trafiają nastolatki i osoby dorosłe – mówi Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji…

Rada osób z niepełnosprawnościami
Ważniejsze informacje bieżące

Nasz badacz w Radzie osób z niepełnosprawnościami

Wykształcony autysta i badacz w naszym projekcie dr Maciej Okszulski został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka do Rady osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem Rady, oprócz funkcji doradczo-konsultacyjnej, jest wspieranie Rzecznika w monitorowaniu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jak informuje na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich Radę tworzą 33 osoby, w…

Izabela Kocyłak
podcasty

Izabela Kocyłak – Osoby w spektrum autyzmu mogą pracować, ale bardzo ważna jest otwartość

O tym co zyskują pracodawcy zatrudniający osoby w spectrum autyzmu, dlaczego tak ważne są indywidualne podejście, uważność i otwartość, jak ułatwić osobie w spectrum funkcjonowanie w miejscu pracy, jak mogą ją wspierać współpracownicy i dlaczego neuroróżnorodne zespoły są bardziej efektywne – mówi Izabela Kocyłak, pedagożka, trenerka pracy i terapeutka z fundacji SYNAPSIS w rozmowie pt….

szkolenia
Ważniejsze informacje bieżące

Zakończenie realizacji modułu praktycznego „Szkolenia inkluzywnego asystentów wykształconych autystów”

W szkoleniach wzięło udział 11 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W pierwszej części ukończyli oni moduł teoretyczny, by zakwalifikować się do realizacji 60 godzin praktyk. Część praktyczna polegała na asystowaniu wykształconej osobie w spektrum autyzmu – dr. Maciejowi Oksztulskiemu, wspierając go w wykonywaniu pracy zawodowej, w tym działalności popularyzatorskiej, ale także aktywności społecznej i socjalizacji.

Wiktoria Sadlej i Mateusz Bańkowski: Spektrum autyzmu jest wyjaśnieniem, a nie wymówką
podcasty

Podcast z Wiktorią Sadlej i Mateuszem Bańkowskim – Spektrum autyzmu jest wyjaśnieniem, a nie wymówką

O szkoleniu dla asystentów wykształconych autystów, o teorii i praktyce, o spotkaniach z doktorem Maciejem Oksztulskim, o codzienności i chwilach wyjątkowych, o zdobytych doświadczeniach, a także o tym, jakie cechy powinien posiadać asystent opowiadają Wiktoria Sadlej i Mateusz Bańkowski, studenci psychologii i uczestnicy szkolenia prowadzonego w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek…

miniaturka hospicjum
Ważniejsze informacje bieżące

Poruszająca wizyta w Hospicjum Proroka Eliasza z pomocą w tle

Osobiście chętnie pomagam potrzebującym z pobudek altruistycznych, ale proponuję, by dostrzegać w pomocy społeczną kompetencję XXI wieku – zachęca prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB, prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo i szef Europe DIRECT Podlaskie, którego zespół odwiedził Fundację Hospicjum Proroka Eliasza. Były rozmowy o pomocy i współpracy. Perspektywy są obiecujące! Cele statutowe na…

miniaturka konsultacje
Ważniejsze informacje bieżące

Uczestniczyliśmy w konsultacjach prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej

19 stycznia 2024 r. przedstawiciele Fundacji Prawo i Partnerstwo wzięli udział w spotkaniu, które miało na celu doprecyzowanie i omówienie opinii dotyczących projektu ustawy o asystencji osobistej co do zagadnień o kluczowym charakterze, kwestii podniesionych przez wiele podmiotów, jak również aspektów, w odniesieniu do których otrzymano sprzeczne stanowiska. Spotkanie było organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP.

zdjecie w kabinie do pracy dl aosób z niepełnosprawnościami
Ważniejsze informacje bieżące

Uczestniczą w spotkaniach zawodowych i społecznych, realizują konkretne zadania, czyli asystencja osobista w praktyce

Pomoc przy wyszukiwaniu materiałów do monografii, współopracowywanie artykułów, udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego, asysta w czasie wyborów parlamentarnych czy wsparcie podczas akcji społecznych – m.in. w takich zajęciach i wydarzeniach biorą udział uczestnicy szkolenia dla asystentów wykształconych autystów, które prowadzone jest w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”. W szkoleniu ważną rolę odgrywa też nasz badacz dr Maciej Oksztulski.

dr Patrycja Goryń
podcasty

Podcast z dr Patrycją Goryń – Dostępność to proces, który tworzą ludzie

O tym, czym jest asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami, o doktorze Macieju Oksztulskim – wykształconym autyście, który przecierał szlaki, o uczelni dostępnej, o rynku pracy, o lękach i oswajaniu się z nieznanym oraz o postępie technologicznym, który może realnie wesprzeć osoby ze szczególnymi potrzebami – mówi dr Patrycja Goryń, szefowa Działu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowie pt. „Dostępność to proces, który tworzą ludzie”.

zdjecie Maćka Oksztulskiego z mamą
Ważniejsze informacje bieżące

Asystencja znaczy niezależność. Dr Maciej Oksztulski na Festiwalu Niezależnego Życia

O tym, jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu w środowisku akademickim, jakie stoją przed nimi wyzwania i jaką rolę w dążeniu do niezależności odgrywa asystencja osobista mówił podczas Festiwalu Niezależnego Życia dr Maciej Oksztulski nasz badacz i pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. Festiwal Niezależnego życia odbył się w piątek, 17 listopada…

Podcast z Petrosem Psyllosem – Człowiek i nowoczesne technologie. Są naszym sprzymierzeńcem, a może zagrożeniem?
podcasty

Podcast z Petrosem Psyllosem – Człowiek i nowoczesne technologie. Są naszym sprzymierzeńcem, a może zagrożeniem?

O tym, jak nowoczesne technologie mogą wspierać osoby z niepełnosprawnościami, w tym wykształconych autystów, co to są okulary VR, czy dalszy rozwój technologiczny jest dla człowieka szansą, czy jednak zagrożeniem, jak może wyglądać świat za kilkadziesiąt lat i dlaczego warto być na bieżąco z technologicznymi zmianami – mówi Petros Psyllos, innowator, programista i elektronik w rozmowie pt. Człowiek i nowoczesne technologie. Są naszym sprzymierzeńcem, a może zagrożeniem?

grafika EDC
Ważniejsze informacje bieżące

Jedna, Europejska Karta Niepełnosprawności w całej UE

To ważna informacja dla osób z niepełnosprawnościami. Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, który ułatwi osobom z niepełnosprawnościami swobodne przemieszczanie się po Unii Europejskiej poprzez umożliwienie im, na równych zasadach, dostępu do specjalnych warunków, preferencyjnego traktowania i prawa do parkowania podczas pobytu w innym państwie członkowskim.

MINIATURKA www DANUTA OKSZTULSKA
podcasty

Podcast z Danutą Oksztulską – Są chwile piękne, są chwile trudne, ale nigdy nie wolno się poddawać

O tym, czy łatwo jest łączyć rolę mamy z rolą asystentki wykształconego i niemówiącego autysty, o edukacji i intensywnym rozwoju naukowym syna – doktora Macieja Oksztulskiego, o asystentach autystów, o roli mediów oraz o tym, że każdy jest niepowtarzalną osobą i warto otwierać się na wsparcie – mówi Danuta Oksztulska.

dr Anna Drabarz
podcasty

Podcast z dr Anną Drabarz – Większa elastyczność, mniejsza segregacja, czyli przyjazny rynek pracy. Dla każdego.

O osobach z niepełnosprawnościami na rynku pracy, o obawach pracodawców i rozwiązaniach systemowych, które nie zawsze są skuteczne i o tym, co powinno się zmienić –  mówi w rozmowie pt „Większa elastyczność, mniejsza segregacja, czyli przyjazny rynek pracy. Dla każdego” dr Anna Drabarz, przedstawicielka Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

grafika z logiem Fundacji i miniaturką filmu
Ważniejsze informacje bieżące

Kampania społeczna „Niech się spełnią”

Farma Życia Fundacji Wspólnota Nadziei realizuje kampanię społeczną „Niech się spełnią”, która ma na celu edukację i wzmocnienie empatii społecznej wobec potrzeb osób dorosłych z autyzmem. Kampania społeczna „Niech się spełnią” ma na celu edukację i wzmocnienie empatii społecznej wobec potrzeb osób dorosłych z autyzmem – ponieważ o ich zmaganiach mówi się najmniej.

dr Maciej Oksztulski
podcasty

Podcast z dr. Maciejem Oksztulskim – Autysta o… i na rynku pracy.

Jestem doktorem prawa niemówiącą osobą ze spektrum autyzmu, znam w mniejszym lub większym stopniu wiele języków (rozumiem co inni mówią). Posiadam pamięć fotograficzną, potrafię wyciągać logiczne wnioski, lecz nie posiadam mowy czynnej. Moja komunikacja jest bardzo ograniczona, zamknięty jestem we własnym ciele.

Prof. dr hab. Maciej Perkowski
podcasty

Podcast z prof. Maciejem Perkowskim –  Róbmy swoje… wspólnie, czyli pomagając autyście–pomagasz też sobie.

O głównych celach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”, o spotkaniu i współpracy z dr. Maciejem Oksztulskim – pierwszym niemówiącym autystą, który obronił rozprawę doktorską, a także o pokonywaniu barier, o asystentach i obawach pracodawców…

Seminarium - podsumowanie
Konferencje popularyzatorskie|Ważniejsze informacje bieżące

Nauka, rozwój i kariera nie znają barier, jeśli towarzyszy im dobra wola, życzliwość i wrażliwość

W spotkaniu wzięli udział m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, naukowcy z Wydziału Prawa UwB, terapeuci i osoby w spektrum autyzmu. – Nie ma co czekać, trzeba świat czynić lepszym – mówił prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB.

autyzm w Polsce
Autyzm – czym jest

Autyzm w Polsce

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w 2015 r. diagnozę Autism Spectrum Disorder (ASD) miało 15553 uczniów, co przekładało się na blisko 783,7 mln zł subwencji oświatowej. W 2019 r. ich liczba wzrosła do 26143, a łączna kwota subwencji oświatowej osiągnęła 1,39 mld zł.

Prof. dr hab. Maciej Perkowski
Zespół

Prof. dr hab. Maciej Perkowski

Prawnik, profesor nauk prawnych, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo. Kieruje Katedrą Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego na Wydziale Prawa UwB. Kierownik zespołu Europe Direct Podlaskie na zlecenie Komisji Europejskiej. Profesor Perkowski to doświadczony naukowiec – to autor lub współautor ponad 200 publikacji, uczestnik kilkudziesięciu konferencji krajowych i międzynarodowych, doświadczony kierownik lub wykonawca w wielu projektach, w tym…

Start projektu!
Ważniejsze informacje bieżące

Start projektu!

Priorytetem projektu jest jego społeczna użyteczność w ujęciu krajowym, ale także ponadkrajowym poprzez upowszechnienie wiedzy w postaci monografii w j. angielskim. Polskie społeczeństwo jest zainteresowane sytuacją osób ze spektrum autyzmu, a projekt ma na celu utrzymać, a nawet wzmóc to zainteresowanie poprzez dostarczenie wiedzy możliwej do wykorzystania w staraniach o poprawę sytuacji tej grupy.

Dr Maciej Oksztulski
Zespół

Dr Maciej Oksztulski

W 2010 roku jako pierwszy autysta niemówiący w Polsce – zdał maturę, zaś w 2015 roku ukończył stacjonarne studia prawnicze na Wydziale PrawaUniwersytetu w Białymstoku, broniąc pracę magisterską pt. Prawo do pracy osób z niepełnosprawnością – autyzmem w prawie i praktyce (na przykładzie województwa podlaskiego), uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą ze studiów….

Wojciech Zoń
Zespół

Mgr Wojciech Zoń

Prawnik, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik biura Fundacji Prawo i Partnerstwo. Na co dzień pracuje w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego na Wydziale Prawa UwB oraz jako dyrektor ds. organizacji w Europe Direct Podlaskie. Jest też ekspertem w Prawniczym Centrum Badań nad Edukacją na UwB i sekretarzem redakcji czasopisma „Eastern European Journal of…

dr Izabela Kaczyńska
Zespół

Dr Izabela Kaczyńska

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (UMCS). Wcześniej ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku (na kierunku Pedagogika, o specjalności pedagogika opiekuńczo – wychowawcza). Ukończyła też studia podyplomowe, o specjalności: Terapia pedagogiczna, a także o specjalności: Autyzm – edukacja i rewalidacja osób ze spectrum autyzmu. Rozwija swoje zainteresowania w kierunku psychoterapii oraz psychotramatologii. Jest autorem…

Mgr Maciej Skindzier
Zespół

Mgr Maciej Skindzier

Absolwent Wydziału Prawa UwB. Webmaster Uniwersytetu w Białymstoku, pracownik Działu Promocji Uniwersytetu w Białymstoku, trener z zakresu dostępności cyfrowej, standardu WCAG, treści przygotowywanych w języku prostym. Administrator biuletynu Informacji Publicznej uczelni. Absolwent podyplomowych studiów menedżerskich. Od 2012 r. zaangażowany w działalność Fundacji Prawo i Partnerstwo. Posiada 12 letnie doświadczenie w realizacji kilkudziesięciu projektów współfinansowanych zarówno…

Danuta Oksztulska
Zespół

Danuta Oksztulska

Członek Zarządu Fundacji Oswoić Świat, której misją jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Od wielu lat pomaga osobom autystycznym a zarazem we współpracy z innymi zainteresowanymi stara się budować system pomocy osobom autystyczny. Prywatnie matka trzech dorosłych synów, najmłodszy, Maciej, jest członkiem zespołu badaczy w…

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Subskrybuj newsletter