Wykształceni autyści są jak Dywizjon 303, bardzo wiele robią dla wielu, choć jest ich niewielu. A świat na nich patrzy
Projekt “Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” realizowany w ramach ministerialnego programu „Nauka dla społeczeństwa” powoli dobiega końca. O tym, jakie cele już udało się zrealizować i co jeszcze przed nami, o szkoleniu asystentów wykształconych autystów, o docieraniu do przedsiębiorców, zaangażowaniu państwa i planach na przyszłość – mówią kierownik projektu prof. Maciej Perkowski – prezes fundacji Prawo i Partnerstwo oraz badacz w projekcie i niemówiący autysta – dr Maciej Oksztulski, w rozmowie pt. „Wykształceni autyści są jak Dywizjon 303, bardzo wiele robią dla wielu, choć jest ich niewielu. A świat na nich patrzy”.
– Państwo, które stać na to, żeby zapewnić dopłatę na przykład do drogich wózków dla osób niepełnosprawnych ruchowo, podnośników i tak dalej stać też, żeby tym nielicznym wykształconym autystom zafundować taką na wyższym poziomie asystencję osobistą. To jest ten ich wózek, to jest ten ich podnośnik. Asystent, który jest odpowiednio przygotowany, wykształcony, skomunikowany, który wie, czym jest autyzm, który potrafi zareagować na nieprzewidywalne różne sytuacje i okazać się użytecznym, a jednocześnie odpowiednio zdystansowanym – to jest zestaw sporych wymagań. Nie znajdziemy od ręki takich osób. One muszą być zidentyfikowane pod względem predylekcji, potem odpowiednio przeszkolone i opłacane – mówi kierownik projektu prof. Maciej Perkowski.
– Ze swej strony, jako pracownik naukowy, będę starał się własnym przykładem dowodzić słuszności włączania wykształconych osób w spektrum autyzmu do rynku pracy. Wiem, że moje losy w jakimś stopniu inspirują inne osoby w spektrum i jeszcze bardziej ich bliskich. To spora odpowiedzialność. O naszych dotychczasowych ustaleniach opowiemy naukowo w monografii, a także na konferencji podsumowującej we wrześniu. Z drugiej strony chciałbym, aby badania moje i moich współpracowników mogły być kontynuowane – podkreśla dr Maciej Oksztulski, pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską.