Śubuk – film na podstawie życia i historii dr. Macieja Oksztulskiego

Rzadko informujemy o premierach kinowych, ale teraz jest ku temu dobra okazja. Chodzi o film „Śubuk”, który w dużej mierze był inspirowany historią dr. Macieja Oksztulskiego, badacza realizującego badania projektowe. Dr Maciej Oksztulski to pierwszy w Polsce niemówiący autysta, dla którego przygotowano alternatywne formy egzaminu maturalnego i który później obronił także rozprawę doktorską.

Kilka dni temu dr Maciej Oksztulski uczestniczył w uroczystej premierze filmu „Śubuk” w Warszawie. Miał okazję spotkać się z aktorami i twórcami filmu.

Oczywiście w filmie pokazany został tylko ułamek autystycznego życia – mojego i innych osób w spektrum. Jest to jednak olbrzymia szansa, aby dotrzeć do osób neurotypowych, które w codziennym życiu albo nie napotykają na swojej drodze osób autystycznych, albo – pomimo ich spotkania – pozostają na powierzchownym poziomie percepcji ich autystycznej specyfiki. Chciałbym dodać, że moja rodzina i otoczenie różnią się od tych z „Śubuka” (właściwie – Kubusia), ale autyzm jest taki sam (a wiele naszych doświadczeń przełożyło się wprost na scenariusz filmu) – podkreśla dr Maciej Oksztulski.

Scenariusz filmu „Śubuk” podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony Złotym Lwem.

Oficjalny plakat promujący film:

oficjalny plakat filmu