Konferencja „Osoba z ASD w społeczeństwie poznać – rozumieć – wspierać” – Toruń, 20.06.2024 r.

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Toruniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się konferencja popularnonaukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie poznać – rozumieć – wspierać”, zorganizowana przez AUTYZM POLSKA – Fundację Pomocy Osobom Autystycznym. Celem konferencji było m.in.: zwrócenie uwagi na pilną potrzebę rozwiązania problemu opieki nad dorosłymi osobami w spektrum autyzmu.

dr Oksztulski
dr Maciej Oksztulski

Głównym tematem konferencji było tworzenie Wspólnoty Domowej (dziennej i całodobowej) jako optymalnego miejsca opieki, terapii, a docelowo miejsca stałego zamieszkania dorosłych, niesamodzielnych osób z autyzmem. Konstruktywna dyskusja nad znaczeniem tej nowej i niestety wciąż nielicznej w Polsce formy Małej Wspólnoty Domowej dla osób wymagających wysokiego poziomu wsparcia jest istotna dla wdrożenia systemowych rozwiązań służących podnoszeniu jakości życia dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin. Prezentacje i promowanie sprawdzonych, rekomendowanych rozwiązań w tym zakresie oraz przedstawienie planowanych działań w Toruniu miała za zadanie uczulić przedstawicieli organów administracji publicznej, w tym pracowników instytucji odpowiedzialnych za politykę społeczną w regionie i służb społecznych, radnych sejmiku i miasta, samorzeczników, pracowników naukowych, studentów, dziennikarzy, rodziców, osób zaangażowanych na realizację praw osób z autyzmem i podnoszenie jakości ich życia.

dr Maciej Oksztulski

Dr Maciej Oksztulski wszedł w skład komitetu naukowego konferencji oraz czynnie w niej uczestniczył z prezentacją pt. „Dorosłe osoby w spektrum autyzmu – potrzeba wsparcia systemowego”. Stwierdził w niej, że w prawie pozytywnym zasadniczo pomija się kwestię autyzmu, co determinuje konieczność sięgania po rozwiązania ogólne, skierowane do wszystkich osób z niepełnosprawnościami (co okazuje się często nieadekwatne). Brak prawnych i systemowych rozwiązań dotyczących spektrum autyzmu w Polsce nie pomaga w pokonywaniu barier społecznych, w tym w opracowaniu projektu ustawy o asystencji osobistej, co prowadzi do wtórnej dyskryminacji osób w spektrum autyzmu (nie tylko względem reszty społeczeństwa, ale też w stosunku do pozostałych osób z niepełnosprawnościami). Dr Oksztulski skupił się w wystąpieniu na kwestiach istotnych z perspektywy nauki i szkolnictwa wyższego.

dr Maciej Oksztulski

Mamy nadzieję, że dzięki takim konferencjom, publikacjom naukowym i dedykowanym projektom (takim, jak ten realizowany przez Fundację Prawo i Partnerstwo), pojawi się „światło w tunelu” w powyższych kwestiach, mimo wielu bardzo istotnych problemów, z jakimi borykają się dorosłe osoby w spektrum autyzmu.

Relację i galerię z Konferencji zamieścił organizator: Autyzm Polska – Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym na swojej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/apfpoa/post…./