Dr Maciej Oksztulski
W 2010 roku jako pierwszy autysta niemówiący w Polsce – zdał maturę, zaś w 2015 roku ukończył stacjonarne studia prawnicze na Wydziale Prawa
Uniwersytetu w Białymstoku, broniąc pracę magisterską pt. Prawo do pracy osób z niepełnosprawnością – autyzmem w prawie i praktyce (na przykładzie województwa podlaskiego), uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą ze studiów.
Od 1 października 2015 roku uzyskał status doktoranta w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego. W latach 2017–2018 uczestniczył jako badacz i osoba
badana w projekcie pt. NO-AUTism! Kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem – status quo i interdyscyplinarna optymalizacja perspektyw społecznych i zawodowych (w ramach projektu w dn. 12–19 listopada 2017 r. uczestniczył w stażu badawczym w USA, na Uniwersytecie Syracuse – Wydział Prawa i Wydział Pedagogiki).
W trakcie studiów doktoranckich w latach 2015–2020 publikował i czynnie uczestniczył w konferencjach naukowych. W związku z wysokimi osiągnięciami naukowo-dydaktycznymi, jako doktorant w latach 2016–2019 otrzymywał stypendia rektora dla najlepszych doktorantów, stypendium doktoranckie, stypendium z dotacji projakościowej oraz dla studentów niepełnosprawnych.
W listopadzie 2020 roku w ramach programu (Preludium 19) Narodowego Centrum Nauki otrzymał grant na realizację projektu pt. Uprawnieni teoretycznie? Status prawny osób ze spektrum autyzmu na rynku pracy (w ujęciu krajowych, międzynarodowym i porównawczym). W dniu 21 grudnia 2021 r. obronił rozprawę doktorską pt. Prawnomiędzynarodowe standardy prawa do nauki ich praktyczna realizacja przez krajowe instytucje naukowe w odniesieniu do studentów ze spektrum autyzmu. Analiza porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Stanów Zjednoczonych, którym kieruje.
Natomiast w dniu 21 stycznia 2022 r., uchwałą nr 350 Rady Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu w Białymstoku nadano mu stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. W następstwie tego osiągnięcia otrzymał w dniu 19.02.2022 roku Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.
Zainteresowania zawodowe doktora obejmują prawo międzynarodowe, prawa człowieka, prawa osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem praw osób ze spektrum autyzmu. Mimo, że jest osobą autystyczną ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jest adiunktem na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest również analitykiem danych w projekcie Europe Direct Podlaskie (przygotowuje skróty orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na strony internetowe), samorzecznikiem w projekcie Fundacji SYNAPSIS oraz wolontariuszem Fundacji „Oswoić Świat”’ w Białymstoku.
Jest członkiem wielu gremiów doradczych i konsultacyjnych, m.in.: Rady osób z niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, zespołu konsultacyjnego
Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu w Sejmie RP oraz Rady Młodych w Podlaskim Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami.
W projekcie pełnił rolę badacza oraz uczestnika szkolenia inkluzywnego dla asystentów wykształconych autystów (jako beneficjent asystencji).
Więcej: https://prawo.uwb.edu.pl/pracownik/adiunkci-i-asystenci/oksztulski-maciej